Hematolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu krwi i układu krwiotwórczego.

Zajmujemy się zarówno chorobami nowotworowymi takimi jak białaczka, chłoniak czy też ziarnica złośliwa, ale również chorobami nienowotworowymi takimi jak np. anemia bądź chorobami związanymi z zaburzeniami krzepnięcia.

 

Kiedy udać się do hematologa?

 

Nie należy bagatelizować żadnych objawów i jeżeli tylko czujemy, że coś w naszym organizmie jest nie tak powinniśmy to niezwłocznie skonsultować z lekarzem rodzinnym, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Jednak najczęściej pojawiającymi się niepokojącymi objawami związanymi bezpośrednio z hematologią są:

  • senność, uczucie ciągłego zmęczenia, wyraźnie zmniejszona aktywność w ciągu dnia,

  • utrata masy ciała, brak apetytu,

  • bladość skóry oraz błon śluzowych,

  • skłonność do powstawania siniaków na skórze,

  • pojawiające się krwawienia z nosa i dziąseł.

 

Lekarz hematolog w trakcie wizyty przeprowadzi szczegółowy wywiad, wypyta o przyjmowane leki, przebyte choroby, obecność chorób przewlekłych oraz historie chorób w rodzinie. Wykona również badanie fizykalne, podczas którego oceni wstępnie wątrobę i śledzionę, gdyż powiększenie tych narządów może wskazywać na obecność choroby hematologicznej. Zleci również do wykonania niezbędne do dalszej diagnostyki badania oraz oceni badania wykonane wcześniej przez pacjenta. Po przeprowadzeniu niezbędnej diagnostyki ustali proces leczenia i dalsze postępowanie.

 

Usługi świadczone w poradni są odpłatne lub w ramach posiadanych abonamentów medycznych.